Ahuja ASX-612B / ASX-612W PA Wall Speaker
Original price was: ₹7,115.00.₹6,404.00Current price is: ₹6,404.00.
The Ahuja ASX-612B / ASX-612W PA Wall Speaker is a 2-way compact PA wall speaker from Ahuja. Black (B/BT) and White (W/WT) cabinet options are available.
ASX-612B / ASX-612W Features:
- High fidelity 2-Way speaker system in compact & attractive Black or White plastic housing. The suffix B & BT denote Black cabinet, and W & WT denote White cabinet.
- Comprises of a Water Resistant PP coated cone Woofer, a Titanium Dome Tweeter and a 2-way Crossover Network.
- ASX-612B and ASX-612W are low impedance 8Ω speakers.
- ‘U’ type bracket for convenient & firm mounting of the wall speaker.
- Ideal for various indoor and outdoor applications in Airports, Banks, Schools, Hotels, Hospitals, Showrooms etc.
| Brand | Ahuja |
| Model | ASX-612B / ASX-612W |
| Power Rating | 60W RMS/90W Max. |
| Power Taps | 60W, 60/40/30/20/10W |
| Impedance/Voltage | 8Ω |
| Frequency Response | 50-20,000Hz |
| SPL at 1kHz (1W/1m) | 87dB |
| Speaker | Woofer 163mm (6½”), Tweeter 25mm (1”) |
| Dimensions | W215 × H310 × D175 mm |
| Weight | 3.22kg/3.80kg |




