Ahuja ASX-912B / ASX-912W PA Wall Speaker
Original price was: ₹8,820.00.₹7,938.00Current price is: ₹7,938.00.
The Ahuja ASX-912B / ASX-912W PA Wall Speaker is a 2-way compact PA wall speaker from Ahuja. Black (B/BT) and White (W/WT) cabinet options are available.
ASX-912B / ASX-912W Features:
- High fidelity 2-Way PA Wall Speaker in compact & attractive Black or White plastic housing. The suffix B & BT denote Black cabinet, and W & WT denote White cabinet.
- Comprises of a Water Resistant PP coated cone Woofer, a Titanium Dome Tweeter and a 2-way Crossover Network.
- ASX-912B and ASX-912W are low impedance 8Ω speakers.
- ‘U’ type bracket for convenient & firm mounting of the wall speaker.
- Ideal for various background music & general PA application.
| Brand | Ahuja |
| Model | ASX-912B / ASX-912W |
| Power Rating | 90W RMS / 135W Max. |
| Power Taps | 90W, 90/60/30/15W |
| Impedance/Voltage | 8Ω |
| Frequency Response | 55-20,000Hz |
| SPL at 1kHz (1W/1m) | 90dB |
| Speaker | Woofer 200mm (8”), Tweeter 25mm (1”) |
| Dimensions | W270 × H378 × D200 mm |
| Weight | 4.97kg/6.30kg |





