Ahuja SSA-160EM PA Mixer Amplifier
Original price was: ₹19,425.00.₹15,201.00Current price is: ₹15,201.00.
The Ahuja SSA-160EM PA Mixer Amplifier is a PA mixer amplifier (160 Watts) from Ahuja for commercial PA, announcements, worship venues, schools, and installations. Built-in mic/line mixing with 70V and 100V speaker outputs. Supports AC mains with instant DC fallback on car battery.
SSA-160EM Features:
- 5 Mic & 2 Aux Inputs.
- Preamplifier and Line Output for connecting to a Booster Amplifier and for recording the programme.
- Resettable circuit breaker for protection against overload and short circuit.
- Instant transfer to DC power (Car Battery) if AC power fails.
- Box Speaker/Driver Unit selector switch. Bass boost defeated at Driver Unit position for safer operation of driver units.
| Brand | Ahuja |
| Type | MEDIUM WATTAGE PA MIXER AMPLIFIER |
| Model | SSA-160EM |
| Power Output | 220W Max., 160W RMS at 10% THD, 140W RMS at 5% THD, 120W RMS at 2% THD |
| Output Regulation | ≤ 2 dB, no load to full load at 1kHz |
| Input Channels | 5 × Mic 0.65mV/4.7kΩ, 2 × Aux 100mV/470kΩ, 1 × Line 1V/50kΩ |
| Frequency Response | 50-15,000Hz ±3dB |
| Signal to Noise Ratio | 60dB |
| Tone Controls | Bass: ±10dB at 100Hz, Treble: ±10dB at 10kHz |
| Output | Preamp 200mV/600Ω, Line 1V/1kΩ |
| Speaker Output | 4Ω, 8Ω, 70V & 100V |
| Power Supply | AC: 220-240V 50/60Hz DC: 24V (2×12V Car Battery) |
| Power Consumption | AC: 300VA DC: 4A |
| Dimensions | W420 × H155 × D320 mm |
| Weight | 13.6kg |
You may also like…
-
22%

Ahuja UBA-500DP DJ & PA Power Amplifier with Built-in Digital Player
Original price was: ₹32,165.00.₹25,173.00Current price is: ₹25,173.00. -
22%

Ahuja ZXA-500DP Dual Channel Amplifier
Original price was: ₹26,495.00.₹20,736.00Current price is: ₹20,736.00. -
22%

Ahuja UBA-500M DJ & PA Power Amplifier
Original price was: ₹30,330.00.₹23,738.00Current price is: ₹23,738.00. -
22%

Ahuja SSA-250DP 250-Watt Amplifier with Built-in Digital Player, USB, BT
Original price was: ₹26,405.00.₹20,664.00Current price is: ₹20,664.00.









