Ahuja SSA-350DP PA Mixer Amplifier with Built-in Digital Player
Original price was: ₹34,275.00.₹26,824.00Current price is: ₹26,824.00.
The Ahuja SSA-350DP PA Mixer Amplifier with Built-in Digital Player is a PA mixer amplifier (350 Watts With Built-in Digital Player) from Ahuja for commercial PA, announcements, worship venues, schools, and installations. Built-in mic/line mixing with 70V and 100V speaker outputs. Includes built-in MP3/USB digital player. Supports AC mains with instant DC fallback on car battery.
SSA-350DP Features:
- 7 Mic & 2 Aux Inputs.
- Preamplifier and Line Output for connecting to a Booster Amplifier and for recording the programme.
- Resettable circuit breaker for protection against overload and short circuit.
- Box Speaker/Driver Unit selector switch. Bass boost defeated at Driver Unit position for safer operation of driver units.
- Instant transfer to DC power (Car Battery) if AC power fails.
- Built-in MP3 player facility with USB, SD and MMC Card Reader, Bluetooth.
| Brand | Ahuja |
| Type | High Wattage PA Mixer Amplifier |
| Model | SSA-350DP |
| Power Output | 450W Max., 350W RMS at 10% THD; 320W RMS at 5% THD, 300W RMS at 2% THD |
| Output Regulation | ≤ 2 dB, no load to full load at 1kHz |
| Input Channels | 7 × Mic 0.8mV/4.7kΩ, 1 × Aux 100mV/470kΩ; 1 × Aux 200mV/470kΩ, 1 × Line 1V/50kΩ |
| Frequency Response | 50-15,000Hz ±3dB |
| Signal to Noise Ratio | 60dB |
| Tone Controls | Bass: ±10dB at 100Hz, Treble: ±10dB at 10kHz |
| Output | Preamp 200mV/600Ω, Line 1V/1kΩ |
| Speaker Output | 4Ω, 8Ω, 70V & 100V |
| Digital Player | MP3 Player with USB, SD and MMC Card Reader, Bluetooth |
| Power Supply | AC: 220-240V 50/60Hz DC: 36V (3 ×12V Car Battery) |
| Power Consumption | AC: 660VA DC: 6A |
| Dimensions | W480 × H160 × D360 mm |
| Weight | 18.96kg |
You may also like…
-
22%

Ahuja PROMIX-1442R 14-Channel Live Mixer with MP3 Player
Original price was: ₹36,640.00.₹28,674.00Current price is: ₹28,674.00. -
22%

Ahuja UBA-800 DJ & PA Power Amplifier
Original price was: ₹41,045.00.₹32,121.00Current price is: ₹32,121.00. -
22%

Ahuja LXA-2000 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹46,045.00.₹36,036.00Current price is: ₹36,036.00. -
22%

Ahuja LXA-1400 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹36,760.00.₹28,769.00Current price is: ₹28,769.00.









