Ahuja TZA-2000 2 Zone PA Mixer Amplifier
Original price was: ₹26,145.00.₹20,462.00Current price is: ₹20,462.00.
The Ahuja TZA-2000 2 Zone PA Mixer Amplifier is a 2-zone PA mixer amplifier (200 Watts) from Ahuja for commercial PA, announcements, worship venues, schools, and installations. Independent zone mixing with 70V and 100V speaker outputs per zone. Supports AC mains with instant DC fallback on car battery.
TZA-2000 Features:
- 6 Mic & 2 Aux Inputs.
- 100W+100W power output.
- ‘Stereo’ music operation, connecting of two separate groups of speakers, line inputs & outputs, preamplifier outputs, zone On/Off facility, DC fuses at rear pannel, AC/DC operation have been provided.
- User has a choice to connect both the zones to 100V (LMT) type speakers, or 100V speakers to one zone and low impedance type speakers to the other zone. Both the zones can also be connected to low impedance type speakers.
| Brand | Ahuja |
| Type | 2 Zone PA Mixer Amplifier |
| Model | TZA-2000 |
| Power Output | 130W + 130W Max., 100W + 100W RMS at 10% THD, 90W + 90W RMS at 5% THD, 80W + 80W RMS at 2% THD |
| Output Regulation | ≤ 2 dB, no load to full load at 1kHz |
| Input Channels | Mono 6 × Mic 0.6mV/4.7kΩ, 2 × Aux 100mV/470kΩ, Stereo L/R 250mV/47kΩ |
| Frequency Response | 50-15,000Hz ±3dB |
| Signal to Noise Ratio | 60dB |
| Tone Controls | Bass: ±10dB at 100Hz, Treble: ±10dB at 10kHz |
| Outputs | Preamp 200mV/600Ω, Line 1V/1kΩ |
| Speaker Outputs | 4Ω, 8Ω, 70V & 100V for each zone |
| Power Supply | AC: 220-240V 50/60Hz DC: 24V (2×12V Car Battery) |
| Power Consumption | AC: 420VA DC: 6.5A |
| Dimensions | W500 × H140 × D340 mm |
| Weight | 17.4kg |
You may also like…
-
22%

Ahuja ZXA-500DP Dual Channel Amplifier
Original price was: ₹26,495.00.₹20,736.00Current price is: ₹20,736.00. -
22%

Ahuja UBA-500M DJ & PA Power Amplifier
Original price was: ₹30,330.00.₹23,738.00Current price is: ₹23,738.00. -
22%

Ahuja UBA-500DP DJ & PA Power Amplifier with Built-in Digital Player
Original price was: ₹32,165.00.₹25,173.00Current price is: ₹25,173.00. -
22%

Ahuja SSA-250DP 250-Watt Amplifier with Built-in Digital Player, USB, BT
Original price was: ₹26,405.00.₹20,664.00Current price is: ₹20,664.00.









