Ahuja ASX-612BT / ASX-612WT PA Wall Speaker with 100V Line
Original price was: ₹8,270.00.₹7,443.00Current price is: ₹7,443.00.
The Ahuja ASX-612BT / ASX-612WT PA Wall Speaker with 100V Line is a 2-way compact PA wall speaker from Ahuja. Available in Black (BT) and White (WT) with 100V line matching transformer.
ASX-612BT / ASX-612WT Features:
- High fidelity 2-Way speaker system in compact & attractive Black or White plastic housing. The suffix B & BT denote Black cabinet, and W & WT denote White cabinet.
- ASX-612BT and ASX-612WT are meant for use on 100V line with power taps of 60W, 40W, 30W, 20W &10W.
- Easy power tap selection through a slotted rotary switch knob at the rear.
| Brand | Ahuja |
| Model | ASX-612BT / ASX-612WT |
| Power Rating | 60W RMS/90W Max. |
| Power Taps | 60W, 60/40/30/20/10W |
| Impedance/Voltage | 100V |
| Frequency Response | 50-20,000Hz |
| SPL at 1kHz (1W/1m) | 87dB |
| Speaker | Woofer 163mm (6½”), Tweeter 25mm (1”) |
| Dimensions | W215 × H310 × D175 mm |
| Weight | 3.22kg/3.80kg |





