Ahuja ASX-312B / ASX-312W PA Wall Speaker
Original price was: ₹5,550.00.₹4,995.00Current price is: ₹4,995.00.
The Ahuja ASX-312B / ASX-312W PA Wall Speaker is a 2-way compact PA wall speaker from Ahuja. Black (B/BT) and White (W/WT) cabinet options are available. ASX-312B / ASX-312W Features:
- High fidelity 2-Way speaker system in compact & attractive Black or White plastic housing. The suffix B & BT denote Black cabinet, and W & WT denote White cabinet. Ideal for various indoor and outdoor (under eaves) applications in Airports, Banks, Schools, Hotels, Restaurants, Lounges, Hospitals, Showrooms etc.
- Comprises of a Water Resistant PP coated cone Woofer, a Titanium Dome Tweeter and a 2-way Crossover Network.
- ASX-312B, ASX-312W are low impedance 8Ω speakers.
- ‘U’ type bracket for convenient & firm mounting of the wall speaker.
| Brand | Ahuja |
| Model | ASX-312B / ASX-312W |
| POWER RATING | 30W RMS/45W Max. |
| POWER TAPS | 30W, 30/20/15/10/5W |
| Impedance/Voltage | 8Ω |
| FREQUENCY RESPONSE | 75-20,000Hz |
| SPL at 1kHz (1W/1m) | 87dB |
| SPEAKER | Woofer 100mm (4"), Tweeter 25mm (1") |
| DIMENSIONS | W180 × H248 × D140 mm |
| WEIGHT | 2.45kg/2.92kg |





