Ahuja SSB-45EM 45 Watt Mixer Amplifier
Original price was: ₹7,810.00.₹6,111.00Current price is: ₹6,111.00.
The Ahuja SSB-45EM 45 Watt Mixer Amplifier is a medium-wattage PA mixer amplifier from Ahuja for commercial PA, announcements, worship venues, schools, and installations. Built-in mic/line mixing with 70V and 100V speaker outputs. Supports AC mains with instant DC fallback on car battery.
SSB-45EM Features:
- 3 Mic & 1 Aux Inputs.
- Preamplifier Output for connecting to a Booster Amplifier and for recording the programme.
- Instant transfer to DC power (Car Battery) if AC power fails.
- Cut type Bass & Treble Controls.
| Brand | Ahuja |
| Model | SSB-45EM |
| Power Output | 64W Max., 45W RMS at 10% THD, 40W RMS at 5% THD, 30W RMS at 2% THD |
| Output Regulation | ≤ 2 dB, no load to full load at 1kHz |
| Input Channels | 3 × Mic 0.65mV/4.7kΩ, 1 × Aux 100mV/470 kΩ |
| Frequency Response | 100-15,000Hz ±3dB |
| Signal to Noise Ratio | 60dB |
| Tone Controls | Bass: -10dB at 100Hz, Treble: -10dB at 10kHz |
| Outputs | Preamp 200mV/600Ω |
| Speaker Outputs | 4Ω, 8Ω, 16Ω & 100V |
| Power Supply | AC: 220-240V 50/60Hz, DC: 12V (12V Car Battery) |
| Power Consumption | AC: 110VA DC: 2A |
| Dimensions | W280 × H120 × D270 mm |
| Weight | 4.8kg |
You may also like…
-
22%

Ahuja DPA-370 30-Watt Mixer Amplifier with USB
Original price was: ₹7,945.00.₹6,219.00Current price is: ₹6,219.00. -
22%

Ahuja DPA-770M Mixer Amplifier
Original price was: ₹14,330.00.₹11,214.00Current price is: ₹11,214.00. -
22%

Ahuja DPA-570M Mixer Amplifier
Original price was: ₹11,140.00.₹8,717.00Current price is: ₹8,717.00. -
22%

Ahuja SSA-250DP 250-Watt Amplifier with Built-in Digital Player, USB, BT
Original price was: ₹26,405.00.₹20,664.00Current price is: ₹20,664.00.









