Ahuja SSB-85FX 80 Watt Mixer Amplifier with Built-in Digital Effects
Original price was: ₹12,655.00.₹9,904.00Current price is: ₹9,904.00.
The Ahuja SSB-85FX 80 Watt Mixer Amplifier with Built-in Digital Effects is a medium-wattage PA mixer amplifier from Ahuja for commercial PA, announcements, worship venues, schools, and installations. Built-in mic/line mixing with 70V and 100V speaker outputs. Includes built-in digital echo effects on Mic-4. Supports AC mains with instant DC fallback on car battery. SSB-85FX Features:
- 4 Mic & 1 Aux Inputs.
- Built-in digital echo effect on Mic-4.
- Mic-3 is altenate to Aux through switch.
- Mic-1 & Mic-2 having LO-CUT facility.
- Preamplifier Output for connecting to a Booster Amplifier and for recording the programme.
- Cut type Bass & Treble controls.
| Brand | Ahuja |
| Type | 80 Watt Mixer Amplifier with Built-in Digital Effects Processor |
| Model | SSB-85FX |
| Power Output | 110W Max., 80W RMS at 10% THD, 75W RMS at 5% THD, 60W RMS at 2% THD |
| Output Regulation | ≤ 2 dB, no load to full load at 1kHz |
| Input Channels | 4×Mic 0.65mV/4.7kΩ, 1 × Aux 100mV/470kΩ |
| Frequency Response | 65-15,000Hz ±3dB |
| Signal to Noise Ratio | 60dB |
| Tone Controls | Bass: -10dB at 100Hz, Treble: -10dB at 10kHz |
| Outputs | Preamp 200mV/600Ω |
| Speaker Outputs | 4Ω, 8Ω, 16Ω, 70V & 100V |
| Power Supply | AC: 220-240V 50/60Hz, DC: 12V (12V Car Battery) |
| Power Consumption | AC: 180VA DC: 3A |
| Dimensions | W355 × H133 × D285 mm |
| Weight | 8.5kg |
You may also like…
-
22%

Ahuja SSA-250DP 250-Watt Amplifier with Built-in Digital Player, USB, BT
Original price was: ₹26,405.00.₹20,664.00Current price is: ₹20,664.00. -
22%

Ahuja ZXA-500DP Dual Channel Amplifier
Original price was: ₹26,495.00.₹20,736.00Current price is: ₹20,736.00. -
22%

Ahuja UBA-500M DJ & PA Power Amplifier
Original price was: ₹30,330.00.₹23,738.00Current price is: ₹23,738.00. -
22%

Ahuja DPA-770M Mixer Amplifier
Original price was: ₹14,330.00.₹11,214.00Current price is: ₹11,214.00.









