Ahuja ZXA-500DP Dual Channel Amplifier
Original price was: ₹26,495.00.₹20,736.00Current price is: ₹20,736.00.
The Ahuja ZXA-500DP Dual Channel Amplifier with 250+250 Watts. The ZXA-500DP is professional dual-channel power amplifier. ZXA-500DP comes with built-in MP3 playback facility with remote control. Backlit LCD display. Bluetooth and FM facility. Digital recorder facility
ZXA-500DP Features:
- Designed for use in a wide variety of PA applications specially requiring high-quality music.
- Professional dual-channel power amplifier.
- 500 Watts rated output.
- Built-in MP3 playback facility with remote control. Backlit LCD display.
- Bluetooth and FM facility.
- Digital recorder facility.
- Cut-Boost type treble and bass control for tonal adjustment.
- Extensive built-in protection circuit for smooth and safe operation.
| Brand | Ahuja |
| Model | ZXA-500DP |
| Continuous Rated Power Stereo/Mono | 8Ω : 100W + 100W RMS, 4Ω : 180W + 180W RMS 2Ω : 250W + 250W RMS |
| THD + N | < 1.0% |
| Frequency Response (-1dB) | 20-20,000Hz |
| Power Bandwidth (0.5% THD) | 20-20,000Hz |
| Inputs | Mic: Mono Phone Jack 6.3mm, CD/Aux: RCA Jack (L&R) |
| Input sensitivity | Mic: 5mV/4.7kΩ (unbal.), CD/Aux: 250mV/10kΩ (L&R) Stereo Mode |
| Signal to noise Ratio | > 65dB |
| Tone controls | Bass: ±10dB at 100Hz, Treble: ±10dB at 10kHz |
| Channel Separation | > 60dB at 1kHz |
| Output | Line: 1V/1kW (L&R) through RCA Jack |
| Digital Player | MP3 Recorder Player with USB, SD, MMC Card, Bluetooth & FM |
| Protections | Temperature, DC, RFI, Short Circuit, Built-in Limiter AC: Fuse 6A (T 6A L); ± DC: Fuse 2 x 8A (T 8A L) for each channel |
| Output Connectors | 2 x Heavy duty 2-Way terminal strip |
| Cooling | DC Fan with Temperature Sensing |
| Indicators | Power ON, Signal, Clip, Protect (Ch. L&R) |
| Power Consumption (Rated) | 600VA @ 220-240V ~ 50/60Hz |
| Dimensions | W393 × H108 × D375mm |
| Weight | 10.50kg |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
-

Crown XLS 1002 Two-channel Power Amplifier
₹28,500.00 -
62%

Crown XTi 6002 Two Channel Power Amplifier
Original price was: ₹304,510.00.₹115,000.00Current price is: ₹115,000.00. -
Sold Out

JBL LIBRA 250 Mixer Amplifier with USB
Original price was: ₹42,099.00.₹25,750.00Current price is: ₹25,750.00. -
22%

Ahuja SSA-250DP 250-Watt Amplifier with Built-in Digital Player, USB, BT
Original price was: ₹26,405.00.₹20,664.00Current price is: ₹20,664.00.












Reviews
There are no reviews yet.