Ahuja TZA-1500 2 Zone PA Mixer Amplifier
Original price was: ₹20,130.00.₹15,754.00Current price is: ₹15,754.00.
The Ahuja TZA-1500 2 Zone PA Mixer Amplifier is a 2-zone PA mixer amplifier (160 Watts) from Ahuja for commercial PA, announcements, worship venues, schools, and installations. Independent zone mixing with 70V and 100V speaker outputs per zone. Supports AC mains with instant DC fallback on car battery.
TZA-1500 Features:
- 6 Mic & 2 Aux Inputs.
- Preamplifier output for connecting to a Booster Amplifier and for recording the programme.
- Bass & Treble Controls.
- TZA-1500 permits connecting 100V (LMT) type speakers to one Zone and low impedance type speakers to other Zone without causing overloading and over heating.
- Instant transfer to DC power (Car Battery) if AC power fails.
- Zone On/Off facility. Output levels of each Zone can be set independently to desired levels and the zones can be switched On/Off without disturbing the volume settings.
| Brand | Ahuja |
| Type | 2 Zone PA Mixer Amplifier |
| Model | TZA-1500 |
| Power Output | 100W + 100W Max., 80W + 80W RMS at 10% THD, 70W + 70W RMS at 5% THD, 60W + 60W RMS at 2% THD |
| Output Regulation | ≤ 2 dB, no load to full load at 1kHz |
| Input Channels | 6 × Mic 0.6mV/4.7kΩ, 2 × Aux 100mV/470 kΩ |
| Frequency Response | 65-15,000Hz ±3dB |
| Signal to Noise Ratio | 60dB |
| Tone Controls | Bass: -10dB at 100Hz, Treble: -10dB at 10kHz |
| Outputs | Preamp 200mV/600Ω |
| Speaker Outputs | 4Ω, 8Ω, 70V & 100V for each zone |
| Power Supply | AC: 220-240V 50/60Hz DC: 12V (12V Car Battery) |
| Power Consumption | AC: 300VA DC: 6A |
| Dimensions | W460 × H155 × D310 mm |
| Weight | 14.2kg |
You may also like…
-
22%

Ahuja SSA-250DP 250-Watt Amplifier with Built-in Digital Player, USB, BT
Original price was: ₹26,405.00.₹20,664.00Current price is: ₹20,664.00. -
22%

Ahuja ZXA-500DP Dual Channel Amplifier
Original price was: ₹26,495.00.₹20,736.00Current price is: ₹20,736.00. -
22%

Ahuja UBA-500M DJ & PA Power Amplifier
Original price was: ₹30,330.00.₹23,738.00Current price is: ₹23,738.00. -
22%

Ahuja UBA-500DP DJ & PA Power Amplifier with Built-in Digital Player
Original price was: ₹32,165.00.₹25,173.00Current price is: ₹25,173.00.









