Ahuja TZA-1500DP 2 Zone PA Mixer Amplifier with Built-in Digital Player
Original price was: ₹21,730.00.₹17,006.00Current price is: ₹17,006.00.
The Ahuja TZA-1500DP 2 Zone PA Mixer Amplifier with Built-in Digital Player is a 2-zone PA mixer amplifier (160 Watts) from Ahuja for commercial PA, announcements, worship venues, schools, and installations. Independent zone mixing with 70V and 100V speaker outputs per zone. Includes built-in MP3/USB digital player. Supports AC mains with instant DC fallback on car battery.
TZA-1500DP Features:
- 6 Mic, 2 Aux Inputs.
- Built-in MP3 player with remote control for USB, SD/MMC card reader.
- Preamplifier and Line Output for connecting to a Booster Amplifier and for recording the programme.
- User has a choice to connect both the zones to 100V (LMT) type speakers, or 100V speakers to one zone and low impedance type speakers to the other zone. Both the zones can also be connected to low impedance type speakers.
- Instant transfer to DC power (Car Battery) if AC power fails.
| Brand | Ahuja |
| Type | 2 Zone PA Mixer Amplifier |
| Model | TZA-1500DP |
| Power Output | 100W + 100W Max., 80W + 80W RMS at 10% THD, 70W + 70W RMS at 5% THD, 60W + 60W RMS at 2% THD |
| Output Regulation | ≤ 2 dB, no load to full load at 1kHz |
| Input Channels | 6 × Mic 0.6mV/4.7kΩ, 2 × Aux 100mV/470kΩ |
| Frequency Response | 65-15,000Hz ±3dB |
| Signal to Noise Ratio | 60dB |
| Tone Controls | Bass: -10dB at 100Hz, Treble: -10dB at 10kHz |
| Output | Preamp 200mV/600Ω, Line 1V/1kΩ |
| Speaker Output | 4Ω, 8Ω, 70V & 100V |
| Digital Player | MP3 Player with USB, SD and MMC Card Reader |
| Power Supply | AC: 220-240V 50/60Hz DC: 12V (12V Car Battery) |
| Power Consumption | AC: 300VA DC: 6A |
| Dimensions | W460 × H155 × D310 mm |
| Weight | 14.5kg |
You may also like…
-
22%

Ahuja UBA-500DP DJ & PA Power Amplifier with Built-in Digital Player
Original price was: ₹32,165.00.₹25,173.00Current price is: ₹25,173.00. -
22%

Ahuja ZXA-500DP Dual Channel Amplifier
Original price was: ₹26,495.00.₹20,736.00Current price is: ₹20,736.00. -
22%

Ahuja SSA-250DP 250-Watt Amplifier with Built-in Digital Player, USB, BT
Original price was: ₹26,405.00.₹20,664.00Current price is: ₹20,664.00. -
22%

Ahuja UBA-500M DJ & PA Power Amplifier
Original price was: ₹30,330.00.₹23,738.00Current price is: ₹23,738.00.









