Ahuja TZA-7000 2 Zone PA Mixer Amplifier
Original price was: ₹56,090.00.₹43,898.00Current price is: ₹43,898.00.
The Ahuja TZA-7000 2 Zone PA Mixer Amplifier is a 2-zone PA mixer amplifier (700 Watts) from Ahuja for commercial PA, announcements, worship venues, schools, and installations. Independent zone mixing with 70V and 100V speaker outputs per zone. Supports AC mains with instant DC fallback on car battery.
TZA-7000 Features:
- 6 Mic & 2 Aux Inputs.
- ‘Stereo’ Music Operation for DJ programmes.
- Facilitates connection and operation of two separate groups of speakers simultaneously on ‘Mono’ mode. Ideal for Places of Worship.
- Line Input & Output on each zone for connecting to a Mixer and Booster Amplifier respectively. Preamplifier output for recording.
- Box Speaker/Driver Unit selector switch for each zone. Bass boost defeated at Driver Unit position for safer operation of driver units. Zone On/Off facility.
- Resettable circuit breaker for protection against overload and short circuit.
| Brand | Ahuja |
| Type | 2 Zone PA Mixer Amplifier |
| Model | TZA-7000 |
| Power Output | 500W + 500W Max., 350W + 350W RMS at 10% THD, 300W + 300 RMS at 5% THD, 280W + 280W RMS at 2% THD |
| Output Regulation | ≤ 2 dB, no load to full load at 1kHz |
| Input Channels | Mono 6 × Mic 0.6mV/4.7kΩ, 2 × Aux 100mV/470kΩ, Stereo L/R 200mV/100kΩ, Line L/R 1V/50kΩ |
| Frequency Response | 50-15,000Hz ±3dB |
| Signal to Noise Ratio | 60dB |
| Tone Controls | Bass: ±10dB at 100Hz, Treble: ±10dB at 10kHz |
| Outputs | Preamp 200mV/600Ω, Line 1V/1kΩ |
| Speaker Outputs | 4Ω, 8Ω, 70V & 100V for each zone |
| Power Supply | AC: 220-240V 50/60Hz DC: 36V (3×12V Car Battery) |
| Power Consumption | AC: 1100VA DC: 13A |
| Domensions | W510 × H185 × D470 mm |
| Weight | 39.8kg |
You may also like…
-
22%

Ahuja XDA-5002 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹62,625.00.₹49,010.00Current price is: ₹49,010.00. -
22%

Ahuja XDA-7002 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹70,335.00.₹55,044.00Current price is: ₹55,044.00. -
22%

Ahuja LXA-4500 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹77,025.00.₹60,282.00Current price is: ₹60,282.00. -
22%

Ahuja LXA-3200 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹64,820.00.₹50,729.00Current price is: ₹50,729.00.









