Ahuja UBA-800DP DJ & PA Power Amplifier with Built-in Digital Player
Original price was: ₹42,850.00.₹33,534.00Current price is: ₹33,534.00.
The Ahuja UBA-800DP DJ & PA Power Amplifier. Designed for use in a wide variety of PA applications and DJ performances.
UBA-800DP Features:
- Designed for use in a wide variety of PA applications and DJ performances.
- Built-in MP3 player with remote control for USB, SD/MMC card reader and Bluetooth facility.
- UBA-800 is a 800 Watts amplifier which can be connected to various input sources like a Microphone, PA Mixer, DJ Mixer, CD Player, Cassette Player, Keyboard etc.
- Bass and Treble controls provided for precise and accurate tonal setting of the programme.
- Line Input and Line Output have been provided to enable interconnections with other power amplifiers.
- Circuit Protector Device has been provided which safeguards the amplifier against overload and short circuit.
- The amplifier has built-in protection against over voltage in AC mains supply which is specially useful while operating on a Genset.
- Indicator LEDs for Power, Signal, Temp, Overload and Fault conditions have been provided.
| Brand | Ahuja |
| Model | UBA-800DP |
| Type | DJ & PA Power Amplifier with Built-in MP3/Bluetooth Player |
| Power Output | 1150W RMS Max., 800W RMS at 10%THD, 770W RMS at 5% THD 725W RMS at 2% THD |
| Output Regulation | ≤ 2dB, no load to full load at 1kHz |
| Input Channels | 1 × Mic 1mV / 4.7kΩ, 1 × Aux 100mV / 470kΩ, 1 × Aux 250mV / 20kΩ, 1 × CD 250mV / 20kΩ, 1 × Line 1V / 20kΩ |
| Frequency Response | 50Hz–18,000Hz ±3dB |
| Signal to Noise Ratio | 60dB |
| Tone Controls | Bass (100Hz) : ± 8dB, Treble (10kHz) : ± 8dB |
| Line Output | 1V/1kΩ |
| Speaker Output | 2Ω, 4Ω & 8Ω |
| Digital Player | MP3 Player with USB, SD, MMC Card Reader & Bluetooth |
| Power Supply | AC: 220-240V 50/60Hz |
| Protections | 2 × 25 Amp fuse in ± DC supply 8 Amp circuit breaker in AC mains Protected against high AC mains voltage, overload & temperature |
| Power Consumption | 1500 VA |
| Dimensions | W482 × H186 × D530 mm |
| Weight | 32.0kg |
You may also like…
-
22%

Ahuja XDA-5002 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹62,625.00.₹49,010.00Current price is: ₹49,010.00. -
22%

Ahuja XDA-3002 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹54,920.00.₹42,980.00Current price is: ₹42,980.00. -
22%

Ahuja LXA-2400 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹55,265.00.₹43,250.00Current price is: ₹43,250.00. -
22%

Ahuja LXA-2000 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹46,045.00.₹36,036.00Current price is: ₹36,036.00.









