Ahuja ASX-912BT / ASX-912WT PA Wall Speaker with 100V Line
Original price was: ₹10,630.00.₹9,567.00Current price is: ₹9,567.00.
The Ahuja ASX-912BT / ASX-912WT PA Wall Speaker with 100V Line is a 2-way compact PA wall speaker from Ahuja. Available in Black (BT) and White (WT) with 100V line matching transformer. ASX-912BT / ASX-912WT Features:
- High fidelity 2-Way PA Wall Speaker in compact & attractive Black or White plastic housing. The suffix B & BT denote Black cabinet, and W & WT denote White cabinet.
- ASX-912BT and ASX-912WT are meant for use on 100V line with power taps of 90W, 60W, 30W & 15W.
- Easy power tap selection through a slotted rotary switch knob at the rear.
| Brand | Ahuja |
| Model | ASX-912BT / ASX-912WT |
| Power Rating | 90W RMS / 135W Max. |
| Power Taps | 90W, 90/60/30/15W |
| Impedance/Voltage | 100V |
| Frequency Response | 55-20,000Hz |
| SPL at 1kHz (1W/1m) | 90dB |
| Speaker | Woofer 200mm (8”), Tweeter 25mm (1”) |
| Dimensions | W270 × H378 × D200 mm |
| Weight | 4.97kg/6.30kg |





