Ahuja ASX-312BT / ASX-312WT PA Wall Speaker with 100V Line
Original price was: ₹6,440.00.₹5,796.00Current price is: ₹5,796.00.
The Ahuja ASX-312BT / ASX-312WT PA Wall Speaker with 100V Line is a 2-way compact PA wall speaker from Ahuja. Available in Black (BT) and White (WT) with 100V line matching transformer.
ASX-312BT / ASX-312WT Features:
- High fidelity 2-Way speaker system in compact & attractive Black or White plastic housing. The suffix B & BT denote Black cabinet, and W & WT denote White cabinet. Ideal for various indoor and outdoor (under eaves) applications in Airports, Banks, Schools, Hotels, Restaurants, Lounges, Hospitals, Showrooms etc.
- ASX-312BT and ASX-312WT are for use on 100V line with power taps of 30W, 20W, 15W, 10W & 5W.
- Easy power tap selection through a slotted rotary switch knob at the rear.
| Brand | Ahuja |
| Model | ASX-312BT / ASX-312WT |
| POWER RATING | 30W RMS/45W Max. |
| POWER TAPS | 30W, 30/20/15/10/5W |
| Impedance/Voltage | 100V |
| FREQUENCY RESPONSE | 75-20,000Hz |
| SPL at 1kHz (1W/1m) | 87dB |
| SPEAKER | Woofer 100mm (4"), Tweeter 25mm (1") |
| DIMENSIONS | W180 × H248 × D140 mm |
| WEIGHT | 2.45kg/2.92kg |





