Ahuja SSA-5000DP PA Mixer Amplifier with Built-in Digital Player
Original price was: ₹46,600.00.₹36,468.00Current price is: ₹36,468.00.
The Ahuja SSA-5000DP PA Mixer Amplifier with Built-in Digital Player is a PA mixer amplifier (500 Watts With Built-in Digital Player) from Ahuja for commercial PA, announcements, worship venues, schools, and installations. Built-in mic/line mixing with 70V and 100V speaker outputs. Includes built-in MP3/USB digital player. Supports AC mains with instant DC fallback on car battery.
SSA-5000DP Features:
- 7 Mic & 2 Aux Inputs.
- Built-in MP3 player with remote control for USB, SD/MMC card reader.
- Preamplifier and Line Output for connecting to a Booster Amplifier.
- Line Input for connecting the output from any external mixer or another amplifier.
- Resettable circuit breaker for protection against overload and short circuit.
- Instant transfer to DC power (Car Battery) if AC power fails.
| Brand | Ahuja |
| Type | High Wattage PA Mixer Amplifier |
| Model | SSA-5000DP |
| Power Output | 750W Max., 500W RMS at 10% THD 450W RMS at 5% THD, 415W RMS at 2% THD |
| Output Regulation | ≤ 2 dB, no load to full load at 1kHz |
| Input Channels | 7 × Mic 0.8mV/4.7kΩ, 2 × Aux 100mV/470 kΩ,1 × CD 200mV/50 kΩ, 1 × Line 1V/50kΩ |
| Frequency Response | 50-15,000Hz ±3dB |
| Signal to Noise Ratio | 60dB |
| Tone Controls | Bass: ±10dB at 100Hz, Treble: ±10dB at 10kHz |
| Output | Preamp 200mV/600Ω, Line 1V/1kΩ |
| Speaker Output | 4Ω, 8Ω, 70V & 100V |
| Digital Player | MP3 Player with USB, SD and MMC Card Reader |
| Power Supply | AC: 220-240V 50/60Hz DC: 36V (3×12V Car Battery) |
| Power Consumption | AC: 1000VA DC: 8A |
| Dimensions | W510 × H172 × D385 mm |
| Weight | 27.0kg |
You may also like…
-
22%

Ahuja LXA-3200 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹64,820.00.₹50,729.00Current price is: ₹50,729.00. -
22%

Ahuja XDA-3002 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹54,920.00.₹42,980.00Current price is: ₹42,980.00. -
22%

Ahuja XDA-5002 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹62,625.00.₹49,010.00Current price is: ₹49,010.00. -
22%

Ahuja LXA-2400 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹55,265.00.₹43,250.00Current price is: ₹43,250.00.









