Ahuja SSA-10000 PA Mixer Amplifier
Original price was: ₹66,330.00.₹51,912.00Current price is: ₹51,912.00.
The Ahuja SSA-10000 PA Mixer Amplifier is a PA mixer amplifier (1000 Watts) from Ahuja for commercial PA, announcements, worship venues, schools, and installations. Built-in mic/line mixing with 70V and 100V speaker outputs. Supports AC mains with instant DC fallback on car battery.
SSA-10000 Features:
- 8 Mic & 4 Aux Inputs.
- Aux-4 input is through RCA socket specially for connecting CD/DVD player.
- Preamplifier and Line Output for connecting to a Booster Amplifier and for recording the programme.
- Resettable circuit breaker & MCB at back for protection against overload and short circuit.
- Instant transfer to DC power (Car Battery) if AC power fails.
- Box Speaker/Driver Unit selector switch. Bass boost defeated at Driver Unit position for safer operation of driver units.
| Brand | Ahuja |
| Type | High Wattage PA Mixer Amplifier |
| Model | SSA-10000 |
| Power Output | 1350W Max., 1000W RMS at 10% THD, 850W RMS at 5% THD, 800W RMS at 2% THD |
| Output Regulation | ≤ 2 dB, no load to full load at 1kHz |
| Input Channels | 8 × Mic 0.8mV/4.7kΩ, 3 × Aux 100mV/50 kΩ, 1 × Aux 250mV/50 kΩ, 1 × Line 1V/50kΩ |
| Frequency Response | 50-15,000Hz ±3dB |
| Signal to Noise Ratio | 60dB |
| Tone Controls | Bass: ±10dB at 100Hz, Treble: ±10dB at 10kHz |
| Outputs | Preamp 200mV/600Ω, Line 1V/1kΩ |
| Speaker Outputs | 2Ω, 4Ω, 70V & 100V |
| Power Supply | AC: 220-240V 50/60Hz DC: 48V (4×12V Car Battery) |
| Power Consumption | AC: 1600VA DC: 12A |
| Dimensions | W540 × H185 × D510 mm |
| Weight | 42.0kg |
You may also like…
-
22%

Ahuja XDA-3004 4 Channel Power Amplifier
Original price was: ₹82,860.00.₹64,845.00Current price is: ₹64,845.00. -
22%

Ahuja XDA-7002 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹70,335.00.₹55,044.00Current price is: ₹55,044.00. -
22%

Ahuja LXA-6000 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹90,285.00.₹70,659.00Current price is: ₹70,659.00. -
22%

Ahuja LXA-4500 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹77,025.00.₹60,282.00Current price is: ₹60,282.00.









