Ahuja SSA-7000 PA Mixer Amplifier
Original price was: ₹52,830.00.₹41,346.00Current price is: ₹41,346.00.
The Ahuja SSA-7000 PA Mixer Amplifier is a PA mixer amplifier (700 Watts) from Ahuja for commercial PA, announcements, worship venues, schools, and installations. Built-in mic/line mixing with 70V and 100V speaker outputs. Supports AC mains with instant DC fallback on car battery.
SSA-7000 Features:
- 7 Mic & 3 Aux Inputs.
- Preamplifier and Line Output for connecting to a Booster Amplifier and for recording the programme.
- Resettable circuit breaker for protection against overload and short circuit.
- Instant transfer to DC power (Car Battery) if AC power fails.
- Box Speaker/Driver Unit selector switch. Bass boost defeated at Driver Unit position for safer operation of driver units.
| Brand | Ahuja |
| Type | High Wattage PA Mixer Amplifier |
| Model | SSA-7000 |
| Power Output | 950W Max., 700W RMS at 10% THD, 600W RMS at 5% THD, 570W RMS at 2% THD |
| Output Regulation | ≤ 2 dB, no load to full load at 1kHz |
| Input Channels | 7 × Mic 0.8mV/4.7kΩ, 2 × Aux 100mV/50kΩ |
| Frequency Response | 50-15,000Hz ±3dB |
| Signal to Noise Ratio | 60dB |
| Tone Controls | Bass: ±10dB at 100Hz, Treble: ±10dB at 10kHz |
| Outputs | Preamp 200mV/600Ω, Line 1V/1kΩ |
| Speaker Outputs | 2Ω, 4Ω, 70V & 100V |
| Power Supply | AC: 220-240V 50/60Hz DC: 36V (3×12V Car Battery) |
| Power Consumptiion | AC: 1100VA DC: 11A |
| Dimensions | W510 × H185 × D400 mm |
| Weight | 38.0kg |
You may also like…
-
22%

Ahuja LXA-3200 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹64,820.00.₹50,729.00Current price is: ₹50,729.00. -
22%

Ahuja XDA-3002 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹54,920.00.₹42,980.00Current price is: ₹42,980.00. -
22%

Ahuja LXA-2400 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹55,265.00.₹43,250.00Current price is: ₹43,250.00. -
22%

Ahuja XDA-5002 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹62,625.00.₹49,010.00Current price is: ₹49,010.00.









