Ahuja TZA-4000DPM 2 Zone PA Mixer Amplifier with Built-in Digital Player
Original price was: ₹43,945.00.₹34,394.00Current price is: ₹34,394.00.
The Ahuja TZA-4000DPM 2 Zone PA Mixer Amplifier with Built-in Digital Player is a 2-zone PA mixer amplifier (400 Watts) from Ahuja for commercial PA, announcements, worship venues, schools, and installations. Independent zone mixing with 70V and 100V speaker outputs per zone. Includes built-in MP3/USB digital player. Supports AC mains with instant DC fallback on car battery.
TZA-4000DPM Features:
- 6 Mic, 2 Aux Inputs and CD/Stereo input (L&R).
- Built-in MP3 player with remote control and LCD display for USB, SD/MMC card reader.
- Stereo/Mono switch to change ambience of MP3 music player and CD/Stereo music for DJ programmes.
- Separate USB level control provided.
- Line Input & Output on each zone for connecting to a Mixer and Booster Amplifier respectively. Preamplifier output for recording.
- Box Speaker/Driver Unit selector switch for each zone. Bass boost defeated at Driver Unit position for safer operation of driver units. Zone On/Off facility.
| Brand | Ahuja |
| Type | 2 Zone PA Mixer Amplifier |
| Model | TZA-4000DPM |
| Power Output | 300W + 300W Max., 200W + 200W RMS at 10% THD, 180W + 180W RMS at 5% THD, 165W + 165W RMS at 2% THD |
| Output Regulation | ≤ 2 dB, no load to full load at 1kHz |
| Input Channels | Mic/Aux: 6 × Mic 0.6mV/4.7kΩ, 2 × Aux 100mV/470kΩ, Stereo Music Mode: L/R 200mV/100kΩ, Line L/R 1V/50kΩ |
| Frequency Response | 50-15,000Hz ±3dB |
| Signal to Noise Ratio | 60dB |
| Tone Controls | Bass: ±10dB at 100Hz, Treble: ±10dB at 10kHz |
| Output | Preamp 200mV/600Ω, Line 1V/1kΩ |
| Speaker Output | 4Ω, 8Ω, 70V & 100V for each zone |
| Digital Player | MP3 Player with USB, SD and MMC Card Reader |
| Power Supply | AC: 220-240V 50/60Hz DC: 24V (2×12V Car Battery) |
| Power Consumption | AC: 700VA DC: 9A |
| Dimensions | W510 × H172 × D385 mm |
| Weight | 24.2kg |
You may also like…
-
22%

Ahuja XDA-3002 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹54,920.00.₹42,980.00Current price is: ₹42,980.00. -
22%

Ahuja LXA-2400 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹55,265.00.₹43,250.00Current price is: ₹43,250.00. -
22%

Ahuja LXA-2000 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹46,045.00.₹36,036.00Current price is: ₹36,036.00. -
22%

Ahuja XDA-5002 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹62,625.00.₹49,010.00Current price is: ₹49,010.00.









