Ahuja TZA-7000DP 2 Zone PA Mixer Amplifier with Built-in Digital Player
Original price was: ₹59,355.00.₹46,454.00Current price is: ₹46,454.00.
The Ahuja TZA-7000DP 2 Zone PA Mixer Amplifier with Built-in Digital Player is a 2-zone PA mixer amplifier (700 Watts) from Ahuja for commercial PA, announcements, worship venues, schools, and installations. Independent zone mixing with 70V and 100V speaker outputs per zone. Includes built-in MP3/USB digital player. Supports AC mains with instant DC fallback on car battery.
TZA-7000DP Features:
- 6 Mic, 2 Aux Inputs and CD/Stereo music input (L&R)
- Built-in MP3 player with remote control and LCD display for USB, SD/MMC card reader.
- Stereo/Mono switch to change ambience of MP3 music player & CD/Stereo music for DJ programmes.
- Facilitates connection and operation of two separate groups of speakers simultaneously. Ideal for Places of Worship.
- Line Input & Output on each zone for connecting to a Mixer and Booster Amplifier respectively. Preamplifier output for recording.
- Box Speaker/Driver Unit selector switch for each zone. Bass boost defeated at Driver Unit position for safer operation of driver units. Zone On/Off facility.
| Brand | Ahuja |
| Type | 2 Zone PA Mixer Amplifier |
| Model | TZA-7000DP |
| Power Output | 500W + 500W Max., 350W + 350W RMS at 10% THD, 300W + 300W RMS at 5% THD, 280W + 280W RMS at 2% THD |
| Output Regulation | ≤ 2 dB, no load to full load at 1kHz |
| Input Channels | Mic/Aux 6 × Mic 0.6mV/4.7kΩ, 2 × Aux 100mV/470kΩ, Stereo Music Mode: L/R 200mV/100kΩ, Line L/R 1V/20kΩ |
| Frequency Response | 50-15,000Hz ±3dB |
| Signal to Noise Ratio | 60dB |
| Tone Controls | Bass: ±10dB at 100Hz, Treble: ±10dB at 10kHz |
| Output | Preamp 200mV/600Ω, Line 1V/1kΩ |
| Speaker Output | 4Ω, 8Ω, 70V & 100V for each zone |
| Digital Player | MP3 Player with USB, SD and MMC Card Reader |
| Power Supply | AC: 220-240V 50/60Hz DC: 36V (3×12V Car Battery) |
| Power Consumption | AC: 1100VA DC: 13A |
| Dimensions | W510 × H185 × D470 mm |
| Weight | 40.0kg |
You may also like…
-
22%

Ahuja XDA-7002 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹70,335.00.₹55,044.00Current price is: ₹55,044.00. -
22%

Ahuja XDA-5002 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹62,625.00.₹49,010.00Current price is: ₹49,010.00. -
22%

Ahuja LXA-3200 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹64,820.00.₹50,729.00Current price is: ₹50,729.00. -
22%

Ahuja LXA-4500 Dual Channel Power Amplifier
Original price was: ₹77,025.00.₹60,282.00Current price is: ₹60,282.00.









